| FCI II. fajtacsoport (Schnauzerek, pinscherek, rz-vd ebek, mastiffok) Berni psztor (Berner sennenhund). A fajtatisztn tenysztett berni, ahogyan mi azt ma ismerjk, krlbell egy vszzada ltezik. A tudatos tenysztst a szzadforduln kezdtk meg, azokbl a svjci, Alpok kztt l, Bern krnyki parasztkutykbl, melyek mr vszzadok ta segtettk a parasztgazdasgok lett. Ezeket a kutykat akkor mg "Drrbachi"-nak neveztk, s a hrom szn legklnbzbb sznsszettelben fordultak el.

Megfontolt ragaszkod A fajta hivatalosan 1904-tl ltezik, ekkor jegyeztk be a Svjci Kutyatrzsknyvbe az els "Drrbachi" kutykat. Nhny vvel ksbb aztn a fajtt - Albert Heim javaslatra - berner sennenhundnak neveztk el. s mint keresztapnak, mi volt a vlemnye a bernirl? "Az a berner sennenhund, amellyel sokat foglalkoznak, intelligencijval s bartsgossgval sok minden olyan dolgot is megtanul, ami nincs benne a rgi "parasztprogramban". Nagyon figyelmesek, mindenre gyelnek, a legmagasabb intelligencit s megfontoltsgot bizonytjk. lnkek, mozgkonyak, ragaszkodak, szeretetre mltak, hsgesek, s mint minden psztorkutybl, hinyzik bellk mindenfle lnoksg. Merszek, nem flnek, de nem verekedsek."
Igazi csaldi kutya A kutyk rtkt vszzadokon keresztl kizrlag a hasznlhatsguk hatrozta meg. Nem szmtott, hogy milyen volt a sznk, a rajzolatuk, egyetlen szempont volt: a hasznlhatsg. Ennek vetettek al mindent, s a szigor szelekcinak ksznheten a fontos tulajdonsgok egyre mlyebben rgzdtek a fajtban. A fajta mg ma is rzi a j parasztkutya jellemzit. Terlett, gazdjt sztnsen vdi, erre nem kell tantani. Ha idegen rkezik a hzhoz, figyeli, hogyan fogadja a gazda s ennek megfelelen reagl is. Nem ugats vagy vad, de hatrozott s flelmet nem ismer. Nem egygazds, inkbb igazi csaldi kutya, aki szereti a trsasgot, szeret mindig ott lenni, ahol trtnik valami. A harmonikus klst, a szp szrzetet, a szablyos, szimmetrikus eloszls rajzolatot s a szp rnyalat szneket mr tudatosan alaktottk a tenysztk.
Manapsg a bernit legtbben trsknt, hobbikutyaknt tartjk. Fontos azonban, hogy a - mra munkanlkliv vlt - kutynak megfelel elfoglaltsgot biztostsunk, s nmileg ptoljuk az egykori hzrz, hajt- s vontatkutya sokrt feladatkrt. Nem lhet unalmas, egyhang letet, s ehhez nyjthatunk neki segtsget azzal, ha hagyjuk, hogy rsze legyen a csald letnek, akr kirndulsok vagy nyaralsok alkalmval. A mai rohan vilgban letnket gy kell szerveznnk, hogy szabadidnk nagy rszt megprbljuk csaldunkkal tlteni, melynek a bernink is tagja.
A berni psztorkutya szeret jtszani, fogkony, nagyon ragaszkod tpus. Azt is megrzi, ha rossz kedve van a gazdinak. Ilyenkor labdzzunk vele kicsit s mindjrt jobb kedvre derlnk.
Angol elnevezs: Bernese mountain dog Nmet elnevezs: Berner Sennenhund Francia elnevezs: Bouvier bernois Spanyol elnevezs: Perro boyero de montaa berns
FCI standard lers: http://www.fci.be/uploaded_files/045A2002_en.doc
| |