| Valszn, hogy az egyetlen alkalom, amikor kiskutynkkal kiablunk, ha az WC-nek hasznlja a vendgszoba sznyegt. Nos, az ordts kevsb, az okts viszont annl hasznosabb.
Csecsem a hznl
k is olyanok, mint a kisbabk, nem tudjk, hova kell "kimenni", hacsak mi meg nem tantjuk nekik. Ha betartunk nhny igen hasznos nevelsi tancsot, kutyusunk biztosan hamar megtanulja, hogy "mi a mdi a csaldban" s szobatiszta lesz. Azonban az is elfordulhat, hogy ez a folyamat nem megy egyik htrl a msikra, s akr 1-2 hnap is eltelhet, mire megszokja. A problma ilyenkor leginkbb az, hogy egy kiskutyt nem szvesen fenyt meg a gazdja, sokszor inkbb elnz vele szemben.
Pelenkrl bilire
A szobatisztasgra szoktats az egyik legnehezebb feladat a nhny hnapos kiskutyknl. A hat hnapos vagy ennl fiatalabb kiskutyk ugyanis kptelenek pr rnl tovbb szablyozni a hlyagmkdsket. Ezrt, ha naponta 4-5 rt vagyunk tvol otthonrl, akkor egyrtelmen nem ez a megfelel alkalom egy fiatal eb vsrlsra. Ha azonban semmi akadlya egy j jvevny befogadsnak, akkor is folyamatosan tartsuk rajta a szemnket s ne hagyjuk, hogy a szobba piszktson. A nagyon fiatal kutyusokat minden msodik rban stltatni kell, fleg akkor, ha eltte ettek s jtszottak is.
Nhny dolog, amit tehetnk
Figyeljnk az rulkod jelekre , gy mint a krbeszaglszs vagy a krbe-krbe jrkls. Ilyenkor azonnal ragadjuk meg a przt s vigyk ki a kedvenc helyre, ahol knnythet magn. Ha ott vgzi el a dolgt, dicsrjk meg s jutalmazzuk meg valami finomsggal.
Ha kint vgzi el a dolgt, minden alkalommal - rgtn rts utn - dicsrjk meg . Soha ne vrjunk vele otthonig, ugyanis csak gy tanulja meg, hogy mi az, amit elvrunk tle. Legyenek ezek a dicsretek kiss tlzak, hiszen a kutyus mg nem tud a nyelvnkn, csak az eltlzott hangslyokbl, gesztusokbl klnbzteti meg helyes s helytelen cselekedeteit.
Ha mr talltunk egy helyet, ahova kutyusunk szvesen jr, ha a "szksg" gy hozza, akkor trjnk vele vissza mindig ugyanoda . Vigyk el hosszabb stkra s jtsszunk vele, de mindig csak a ktbets kitr megttele utn.
Ha kutyusunknak mgis a szobban sikerl kimennie, feltakarts utn vigyk a "kis csomagot" arra a helyre , ahol eredetileg el kellett volna vgeznie a dolgt. A szagfelismers segt neki beazonostani a terepet, gy hamarabb megjegyzi, hogy mindig oda kell mennie.
Amikor a kiskutya ppen vizel, kommentljuk a nagy esemnyt a "pisil a j kutyus!" vagy hasonl btort kifejezsekkel, gy elrhetjk, hogy pr alkalom utn csupn a biztat szra nekilljon elvgezni a dolgt az ltalunk kivlasztott s a clra tkletesen megfelel helyen.
A kvetkezetes gazdi
A kutyust rendszeres idkznknt etessk, s mindig j minsg, magas tprtk elesget kapjon, ezzel is elsegtjk a szobatisztasg megtanulst. Kortl fggen a kiskutynak naponta 3-4 alkalommal adjunk enni. Ha mindig ugyanabban az idben etetnk, anyagcserje kiszmthat lesz, s ez a mi dolgunkat is megknnyti. Nem rdemes tagadni, hogy egy kutyus szobatisztasgra nevelse bizony fokozott bersget, sok trelmet s kitartst ignyel.
Testi fenytst soha ne alkalmazzunk a kiskutynl, ha vletlenl bepisil. Nem rti ugyanis, hogy mi trtnik s mirt, gy tbbet rtunk vele, mint hasznlunk. A leszids azonban jtkonyan hat, ezt viszont tnyleg azonnal meg kell tennnk, mert pr perc elteltvel sem tudja mr a bntetst a bevizelshez ktni. Fontos, hogy a bntetsnl mindig legynk kvetkezetesek, s mindig hasonlan vgezzk. | |