| Kutyastltats kzben gyakran tallkozni (elhzott) gazdi elhzott kutyjval. Fleg az ids vagy nagyon elfoglalt gazdval rendelkez emeletes hzi kutykat fenyegeti a veszly, hogy testk hord alakot lt, s mr a legcseklyebb rdekldst sem mutatjk egy ldzsre knlkoz macska vagy posts lttn, viszont a ht eltt rkat kpesek ldglni htatos kppel, potya falatokra vrva.
Br ktsgkvl mks ltvny egy elhzott vreb hzrzsi s macskakergetsi prblkozsai, a kvrsg nemcsak eszttikai hiba, hanem komoly egszsggyi problmkhoz vezethet, csakgy, mint az embereknl.
Ilyenkor nincs ms megolds, mint egy alaposan megtervezett, szigor fogykra. A kutyafogykrra hasonl szablyok rvnyesek, mint az emberekre: f a fokozatossg s mrtkletessg. Minden helyzetre s egyedre alkalmas mdszer azonban nincs. A szemlyre szabott terpia hozhatja a legjobb eredmnyt, amiben az llatot kezel orvos, ismerve a krlmnyeket, sokat segthet.
Hzi koszt vagy tp?
A fogykra kezdetekor elszr azt kell eldnteni, hogy milyen tpllkot adunk a kutynak: hzi kosztot vagy tpot. A ktfle mdszer keversnek az a htrnya, hogy a tpokban lev sszetevk hatsval nem lehet szmolni, ha hzi koszt is van. Nem vletlenl dolgoznak a jobb cgeknl szakemberek szzai azon, hogy kiszmoljk, mirt legyen egy tpflben ppen 23% fehrje, s ne 24%! Ha ezek utn egy kis hzi koszttal kiegsztjk a gondosan kidolgozott tpot, knnyen elronthatunk mindent. Klnsen gy van ez a dits tpok esetben, amelyek hatsa csak s kizrlag akkor tud rvnyeslni, ha huzamosabb ideig csak ezt etetjk az llattal!
Teht a dita alatt a napi telmennyisgen (adott sly tp vagy gondosan porcizott egyb tel) fell semmi mst ne adjunk neki (semmi kutyanasi, jutalomfalat)! Ha ez megvan, akkor a megszokott mennyisget lassan, fokozatosan cskkentsk: minden nap nhny szemmel kevesebb tpot kapjon az llat, s akkor szre sem fogja venni, hogy ditzik.
Aranyigazsg: mozgs nlkl mit sem r a dita!
Elknyelmesedett kedvencnket lassan, fokozatosan szoktassuk hozz a rendszeres testmozgshoz. A kis eredmnyeknek is rljnk, elsre pldul az is tkletesen megteszi, ha a pr lpssel tvolabb helyezzk az teles tlat a fekhelytl, s a kutya risi kzdelemmel, legyzve a hatalmas tvolsgot elr a koszthoz. Msnap emelhetjk a tvot, gy eljuthatunk egszen az ajtig.
Ha kutyusunk sikerrel veszi az akadlyokat, akkor rdemes megjutalmazni, persze csak egy barti vllveregetssel, hiszen mindenfle nassols szigoran tilos! Kvetkez nap akr kivihetjk az utcra is, majd pr nap mlva mr a sajt lbn is kimerszkedhet. gy a kutya szinte szrevtlen szokik hozz a mozgshoz. Ha eddig minden simn ment, akkor kisebb feladatokkal sznesthetjk az egybknt knnyen rutinn vl napi stt: acsarkods a szomszd nnire, postskergets kt hztmbn keresztl, krnyk sszes macskjnak kitart ldzse.
A sta hosszt (idtartamt) naponta - kvetkezetesen - 4-5 perccel hosszabbtsuk. Megbzhatbb s ellenrizhetbb a folyamat, ha az etetsrl (napi mennyisg) s a strl (napi idtartam) is naplt vezetnk.
Nagytest nvendkek esetben nem javasolt a tlzott terhels ("provoklt" futtats), ezzel rdemes megvrni a csontozat, izomzat teljes kifejldst, de akkor is fontos a fokozatossg betartsa.
Ne akarjunk azonnal eredmnyt! Hetente mrjk meg az llat slyt (azonos idpontban, etets, itats eltt). Ha kis mrtkben is, de folyamatosan cskken az llat slya, akkor elgedettek lehetnk az eredmnnyel.
Nagy tlsly esetn rdemes orvosi segtsget ignybe venni, illetve specilisan fogykrra kifejlesztett tpokat venni. Ezeknek ugyanis nagyobb a rosttartalma, ami teltettsgrzetet okoz, s tartalmazza az llat szmra nlklzhetetlen vitaminokat s svnyi anyagokat. Tapasztalatok szerint ezeket a tpokat az llatok szvesen fogyasztjk. Nem rt tudni, hogy a dits tpok a norml tpoknl valamivel drgbbak, de a kutya egszsgt nzve mindenkppen megri. A norml s fogyaszt tpok etetst kombinlni is lehet annak fggvnyben, milyen "srgs" a fogyaszts.
Nmi odafigyelssel s testmozgssal j hatssal lehetnk kutynk alakjra s egszgre, nem beszlve a hossz stk kzs rmeirl.
| |