| Egy percre sem hagyja abba. Vagy lehet, hogy csak gy tnik? Reggel rkezd, amikor a gyerekek felkelnek s iskolba kszldnek, majd egyre hangosabban koncertezik, ahogy kilpnk az ajtn, hogy munkba siessnk. Este vacsorakszts vagy telefonls kzben jra rzendt, mg azt sem tartja tiszteletben, ha tvzni szeretnnk. Hogy mi trtnik egsz nap, mg nem vagyunk otthon? Nos, ezt mindenki sajt fantzijra bzzuk, de a szomszd ltal az ajtra ragasztott cdula is sejteti: semmi j!
Meg vagyunk teht ldva egy ebbel, amelyik tl sokat ugat. A krds adott: hogyan fogjuk be a szjt?
A csahos lecsendestsnek els lpse, hogy rjjjnk: mirt csap egyltaln ekkora zenebont? A kutyk vgs soron brmilyen ok miatt ugathatnak. Ugatnak, ha izgatottak vagy ha egyedl rzik magukat. Ugatnak, hogy felhvjk magukra a figyelmet vagy ha betolakod idegenre akarnak figyelmeztetni. Nha egsz egyszeren jkedvkben ugatnak.
Az rzeb
Ha a kutya csak akkor ugat, amikor mi is otthon vagyunk, valszn, hogy kt lehetsges ok kzl az egyik miatt teszi: vagy az a clja, hogy felhvja magra a figyelmet vagy figyelmeztetni szeretne valamire. A legtbb kutyatulajdonos nagyobb biztonsgban rzi magt, ha tudja, a kutyja riadt fj, ha illetktelen behatolt szlel, pp ezrt j nven veszi s jutalmazza ezt az rz-vd tulajdonsgot. Mivel szeretnnk, hogy kutynk ezutn is megtartsa ezt a j szokst s figyelmeztessen az esetleges veszlyre, ne vegyk el teljesen a kedvt az ugatstl, hanem prbljuk meg elrni azt a "mutatvnyt", hogy abbahagyja a csaholst, amikor rszlunk.
Amikor az ugatst szeretnnk mederbe terelni, ugyangy jrjunk el, mint brmilyen ms trkk megtantsa sorn: legynk kvetkezetesek s egyrtelmek afell, mit is szeretnnk elrni a kutynl. Ha csendre intjk, az ezt kivlt parancsszt kell megerstennk benne. A "csend legyen!" persze hrom szoba tvolsgbl nem hatsos, hiba is folytatnnk a telefonbeszlgetst, mikzben a kutya lelkesen kiereszti a hangjt s kitartan lrmzik az ablak eltt elhalad jrkelk lttn.
Inkbb prbljuk meg, hogy a kutyt a laksban benti przon magunk mellett tartjuk minden alkalommal, amikor a problma vrhatan jelentkezni fog. Amikor ltjuk, hogy a kutya ppen elvakkantan magt, fogjuk meg a przt s parancsoljuk a kutynak, hogy ljn le. Mg jobb, ha a prz hmmal van elltva, amellyel a kutya fejt kiss felfel tudjuk hzni s ezzel bezrjuk a szjt. Amikor abbahagyja az ugatst, engedjnk a prz feszessgn s dicsrjk meg. Egy-egy jutalomfalattal mg jobban hangslyozni tudjuk elgedettsgnket.
Ha a kutya egyfolytban kveteli tlnk a kizrlagos s megosztatlan figyelmet, jobb, ha kvetkezetesen nem vesznk rla tudomst - mondjuk egy htig. Egyszeren lljunk fel s menjnk t a msik szobba, amikor csak rzendt. Ezzel a mdszerrel fokozatosan megszntethetjk a kutya ugatsi kedvt. Clszer, ha ekzben szneteltetjk az sszes csemegt, amellyel addig a kutynak kedveskedtnk s ezt a viselkedst erstettk. Ne feledjk, a kutya mg a szidst vagy a rvid szemkontaktust is jutalomknt foghatja fel, ezrt trekedjnk arra, hogy semmilyen reakcit ne mutassunk. Egy lpssel tovbb lphetnk azzal, hogy odafigyelnk a kutyra - pldul megsimogatjuk -, de kizrlag akkor, ha pp csendben van. Ezzel a mdszerrel s persze sok trelemmel a kutya szmos, korbban rgzlt szokst meg tudjuk vltoztatni.
A lecsendests tovbbi mdjai
Egyes esetekben a kutya ugatsi kedvt erre szolgl nyakrvvel cskkenthetjk. Ezek a nyakrvek olyan kutyk esetn bizonyulhatnak hatsosnak, amelyek gazdjuk tvolltben ugatnak s gy a szbeli fedds itt nem alkalmazhat. Ne tegynk nyakrvet azonban nyugtalan, ideges kutyra, mert ezzel a problmt tovbb fokozhatjuk. Egyes kutykat pldul rendkvl stresszel az egyedllt, amit non-stop ugatssal prblnak oldani. Ebben az esetben a kutyt a httrben meghzd ok - az elszigeteltsg rzsbl add szorongs - miatt kell kezeltetni, nem csupn az ugatsi szoksn kell vltoztatnunk.
Az ugatst gtl nyakrveknek - amelyek ultrahanggal vagy elektrosokkal hatnak -, illetve a klnbz vibrtoroknak a lnyege, hogy megbntetik a kutyt, amikor az ugat. Az elektrosokk br hatsos lehet, sokak vlemnye szerint nem humnus mdszer. Azok a tpus nyakrvek, amelyek nem okoznak fjdalmat az llatnak, sokkal elfogadottabbak. Klfldn jdonsgnak szmt a citromfolajat tartalmaz nyakrv, amely ugatsra sprayknt mkdik s elvonja a kutya figyelmt az ugatstl. Ne feledjk, hogy egyes nyakrvek ugatst gtl hatsa a kzelben tartzkod msik kutya ugatsra is beindulhat, ezzel pedig ok nlkl bntetjk a nyakrv viseljt. Ezek a nyakrvek teht nem alkalmazhatk hatsosan olyan esetben, amikor a laksban tbb ugats kutyt is tartunk.
Szerencsre a legtbb kutya igen jl reagl az ugatsi szoksn vltoztatni kvn beavatkozsokra. Azzal, ha beengedjk a laksba az udvaron tartott kutyt (ami a szomszdokat is lecsendestheti) vagy sznunk r idt, hogy alkalmazzuk a fent lert viselkedsmdost technikkat, elrhetjk, hogy a kutya a krnyezete szmra ne nyg s sszetzs forrsa legyen, hanem valban elfogadott trsas lny. | |