| A farkasok viselkedst tanulmnyoz etolgusok rgen megfigyeltk, hogy a verekedst elkerlni prbl, vagy magt nyilvnvalan gyengbb ellenflnek gondol farkas felknlja a torkt ellenfelnek.
Ilyenkor a hallos haraps lehetsge a msik llatra visszatart ert gyakorol, meglltja, taln meg is nyugtatja. A szaknyelvben ezt "cut off signal" nven emlegetik.
Csillapt jelzsek
Mieltt a harcra sor kerlne, az agresszi megnyilvnulst az llatok eleve megprbljk elkerlni. Erre a clra a lecsillapt jelzseket, az gynevezett "calming signal"-t hasznljk. Persze ezek a szignlok csak akkor mkdnek, ha mindkt konfliktusba keveredett llat kpes rtelmezni s hasznlni ket. A falkban l llatok tllse rdekben a kzs jelzsek felismersnek letbevg szerepe van. Ha nem lennnek ilyen jelzsek, akkor a falka igen rzkeny s bonyolult hierarchija felborulna, kudarcba fulladna az utdnevels, a kzs vadszatok, a terletvdelem. Kzs jelzsrendszer nlkl a falka rendjt folyamatos csatrozsok, tettlegessgig fajul dominanciaharcok snk al.
A kutyk testbeszde
A szakemberek szerint a kutyk egyms kztt ritkn hallatnak hangokat, az ugats-morgs-nyszts csak msodrend a kommunikcijukban. Leggyakrabban a testbeszddel fejezik ki helyzetket vagy akaratukat. Ide tartoznak az arckifejezsek, a farkcsvls, a lbnyjts, a htpposts, a hempergs s mg sok ms, minden kutya ltal szletstl fogva ismert jelzs.
A baj akkor van, ha a jeleket a msik llat nem rti. Pldul a macskk s kutyk bizonyos jeleket pp ellenttesen alkalmaznak. A figyelmes gazdik is gyakran flrertik vagy figyelmen kvl hagyjk a kutya szmra egyrtelm jelzst.
De az is elfordul, hogy az egyik kutya nem rti meg a msikat. De ht hogyan is rten meg valaki egy puli arckifejezst, ha az arcbl csak a szemei ltszanak? Hogyan hegyezn a boxer vgott fleit? Ez utbbi problma a flvgs tiltsval szerencsre mr megolddott.
Vilgnyelv kutyknak
Kutyknl az agresszi elkerlsnek sokfle jele van. Jellegzetes pldul a fej elfordtsa, a szjszl megnyalsa. Stltats kzben tallkoz kutyk gyakran megmerevednek a msik llat megpillantsakor, majd flrebillentik fejket. Egyik kutya a msikhoz oldalrl kzeledik, kzben a fldet szaglssza. tja nem nylegyenes, hanem egy krv mentn halad. Az is gyakori jelenet, hogy a msik llatot megpillant kutya lel, majd kzelebb megy, ismt lel. Ez mind csillapt szignl, amely a verekeds kitrst hivatott megelzni.
Az agresszi elkerlse nemcsak a verekedstl val flelembl addik. A kutyk genetikailag meghatrozott elemi rdeke, hogy nyugalom honoljon a falkban, egyik llat se pazarolja energijt haszontalan s nha pusztt konfliktusokra. A falka tagjainak ereje ugyanis a kzs feladatokra, a tllshez szksges. | |