|
Ki mit gondol a keverkkutykrl? A hzillat.hu a 6 leggyakoribb vlemnyt veszi sorra, pro s kontra.
A keverkek gazdi egyre gyakrabban vlnak bszke kutyatartv. A kezdeti gtlsok lekzdsben taln Hollywood is segtett, hiszen egyre gyakrabban szerepel a filmekben torzonborz-de-des kutyus.
Mr keverk-killtsokrl s szpsgversenyekrl is hallani (szegny mixek nem kerlhettk el sokig sorsukat). A keverkkutyk gazdira pedig gyakran jlelk, llatbart emberknt tekintenek, akinek nem a pedigr, hanem a kutyabartsg s a befogads a fontos.
Mit mondjak, hogy ne srtsem meg?
Rgen azt a kutyt neveztk keverknek, amelyiknek legalbb egyik szlje fajtatiszta volt. A keverkek keverknek neve pedig korcs volt. Mostanra felolddtak ezek a nyelvi megktsek: csak arra kell gyelnnk, hogy akaratlanul meg ne srtsk a gazdit. Hasznlhatjuk a "fajta nlkli" kifejezst, vagy mondhatjuk, hogy a kutya "mix". Esetleg - Winkler szavaival - "gncentrum". Romantikus alkatoknak javallott a "szerelemkutya" megnevezs.
Nehogy mr korcsnak nevezzk!
A legtbb gazdi, akinek kutyamixe van, nagyon szereti ebt, de mgis viszolyog attl, hogy kutys bartai eltt ki kelljen mondania azt a szt, hogy korcs. Ehhez a szhoz ugyanis negatv kpzetek trsulnak: hallatn sokan egy torzszlttre, trvnytelen utdra vagy szerelmi baleset eredmnyre gondolnak. Egyetlen megolds, hogy kerljk a kifejezst, mst hasznlunk helyette, s ha mgis viszonthalljuk valakitl, elengedjk a flnk mellett.
letrevalbb, mint a fajtatiszta?
Ha a genetika oldalrl kzeltjk a keverkkutykat, akkor elszr a kzkelet elmlettel tallkozunk, miszerint a keverkek okosabbak, ersebbek, egszsgesebbek, ellenllbbak, rugalmasabbak, mint a pedigrs trsaik. Az elmlet mgtt van is nmi igazsg, hiszen a fajtk tenysztse mindig egy bizonyos fok beltenyszethez vezet. A trzsknyvezett jszgok teht gyakran elvesztik termszetes j tulajdonsgaikat, illetve gyakran tallkozhatnak bennk htrnyos (pl. hibs) szli gnek. A keverkek esetn a beltenyszetnek kisebb a valsznsge.
A flvrek egyestik a szlk j tulajdonsgait?
rdekes, hogy a kutyknl nem divat a flvrek ltrehozsa: a trzsknyvet megkap gazdik kapsbl ktelessgtud tenysztknt kezdenek viselkedni. A mezgazdasgban viszont rgta ptenek a keresztezsbl szrmaz utdok kiemelked tulajdonsgaira, azaz a heterzis-hatsra.
Ez persze nem azt jelenti, hogy rdemes lenne keresztezni a pitbullt az agrral, hogy ha nem jn be a buny, gyorsan el tudjon futni...
Ha trzsknyve van, biztos, hogy fajtatiszta?
A vlasz elvileg igen, gyakorlatilag azonban nem biztos, hogy a fajtatiszta szlktl szrmaz utd is a fajta kvnatos jegyeit mutatja majd. Lehet, hogy a fajtt maroknyi jszgbl, nhny nemzedk alatt hoztak ltre: ilyenkor a genetikai llomny nem annyira "stabil", mint amikor egy fajta a krlmnyekhez alkalmazkodva, hossz szelekcis folyamat rvn keletkezett. Elfordulhat teht, hogy a fajtatiszta kutya eltr a fajta etalonjtl. Ettl azonban mg nem kell degenerltnak, elfajzottnak vagy selejtesnek tartani: a vrkevereds kimondottan elnys tulajdonsgokat is hozhat.
Zskbamacskt nem veszek!
A keverkek egy cseppet sem rtktelenebb trsai az embernek, mint a fajtatiszta jszgok, mgis nehezebb sorsra szmthatnak. Mieltt valaki szndkosan keverket hozna ltre, gondoljon arra, hogy a keverk kutyaklykk legtbbszr nehezen tallnak gazdra. A legtbb kutyavsrl ugyanis nem akar zskbamacskt, hanem kifejezetten egy bizonyos fajtj ebre vgyik. Ht mg az, akik feladatot szn az llatnak (pl. hzrzs, versenyzs). Radsul a keverkeknek nemcsak a kinzete, hanem az egynisge is megjsolhatatlan: ltalban nem rkli a szlk fajtjra jellemz tulajdonsgokat.
A kutyatenyszs a szlssges tulajdonsgok mestersges felerstsre trekszik, amivel jellemz karaktert ad egy-egy fajtnak. Ezzel szemben a keverkek tulajdonsgai elmosdnak, nagyon ritkn lesznek szlssgesek: ltalban j kedly, egszsges, bartsgos kutyk lesznek. Valamirt valamit. | |