| A kiskutya mindenkinl prblkozik a felugrlssal, s aki nem tudja kellkppen kifejezni nemtetszst, azzal egsz letben ezt fogja jtszani. Mindenkinek sajt magnak kell elrnie, hogy kutyusa ne ugrljon r. Meg kell tantanunk kutyusunknak, hogy mit szabad s mit nem.
A nevelsben legynk MINDIG kvetkezetesek, teht amikor koszos ruhban vagyunk, vagy ppen jtszunk vele, akkor sem szabad engedni vagy lben simogatni, mivel ebnk nem tud majd klnbsget tenni az alkalmak kztt. gy, ha azt szeretnnk, hogy ne ugrljon, akkor azt soha nem szabad engednnk.
Hogyan szoktassuk le?
Ha mr felugrl a kutyus, akkor errl a kvetkezkpp tudjuk leszoktatni. Amikor a kutya ppen kszl felugrani, akkor meg kell llni biztosan fl lbon, a msikat pedig trdben behajltva magunk el kell tartani.
Elg csak addig a pillanatig, amg a kutyt megakadlyozzuk, hogy hozznk kzelebb rjen. gy a mellkasval fog tkzni a trden, ami elg kellemetlen szmra (de vigyzzunk arra, hogy ne ssk meg nagyon, csak ppen annyira, hogy ne rjen el minket). rdemes mindig egy tilt parancsot is alkalmazni ilyenkor (pl. rossz, nem szabad, fj stb.). Ha tovbbra is prblkozik, a lbemels legyen kicsit hatrozottabb, gy a kutyt, mr nem csak tvol tartjuk, hanem kicsit meg is lkjk a trdnkkel, gy a kellemetlen hats miatt hamarosan abbahagyja az ugrlst.
Ha a felugrls ruhatpssel vagy rgssal prosul, akkor kzzel csapjunk az orrra, amihez hasznlhatjuk ugyanazt a parancsot, mint az ugrlsnl. Ha olyasvalaki rkezik a csaldhoz, aki nem tud elg hatrozott lenni a kutyhoz (pl. ids, beteg vagy kisgyerek), akkor ne hagyjuk felgyelet nlkl, illetve fogjuk meg vagy zrjuk el a kutyaklykt. Idvel gyis mindent megtanul, hiszen okos llat. | |