| Bár vége a nyárnak, azért még érdemes útra kelni, várost látogatni, vagy egy röpke körutazást tenni, hiszen nem áll meg az élet attól, hogy már nem süt hétágra a nap. A szerencsésebb ebek elkísérhetik gazdijukat külföldi útjukra. Bár az, hogy tényleg szerencsés-e az a négylábú, amelyik megpróbálja átlépni az országhatárt, az nagyban függ a gazdi gondos előkészületeitől és a célország állatok bevitelére vonatkozó szabályaitól. Aki ugyanis Angliát szemelte ki magának, az jobb, ha felkészül arra, hogy nem lesz egyszerű egy szőrös négylábú kíséretében bejutni az országba.
A hűvös fogadtatás oka
Az Egyesült Királyság hosszú ideje veszettségtől mentes. Ezért nagyon szigorú szabályokat támasztanak az állatok bevitelével kapcsolatban. A kutyák bevitele meglehetősen komoly procedúrával és időigényes ügyintézéssel jár együtt. Így aki hétvégi kiruccanásra készül, az jobban teszi, ha itthon hagyja kedvencét, hacsak nem törődik bele, hogy amíg mi a város felfedezésével vagyunk elfoglalva, kutyusunk a határon vesztegelve tölti idejét.
Ha viszont hosszabb időre készülünk, akkor nagyon lényeges, hogy az állat mikrochippel meg legyen jelölve. Ezt követően útlevelet kell számára kiállíttatni.
Nagyon fontos, hogy a mikrochipes megjelölés előbb vagy azonos időpontban történjen az útlevél kiállításával, és a veszettség elleni védőoltás is megtörténjen. Amennyiben az útlevél kiállításának dátuma régebbi, mint a mikrochip behelyezésének időpontja, az állatot - az azonosíthatóság bizonytalansága miatt - a határról visszafordítják!
Tehát van mikrochipünk, van útlevelünk. Van igazolható veszettség elleni oltásunk is. Ez azonban még mindig nem elég. Az oltás után 30 nappal vérvizsgálatot kell végeztetni, hogy képződött-e megfelelő mennyiségű veszettség elleni ellenanyag az állatban. A minimális érték 0,5 NE/ml. Ha nem, akkor valószínűleg újra kell oltani az állatot. Magyarországon ilyen vizsgálatot csak az Országos Állategészségügyi Intézet (Budapest XIV., Tábornok u. 2.) végezhet. Ha megfelelő az érték, akkor még 6 hónapot kell várni az utazásig (karantén).
Ha van valaki, aki ennyi előkészület után még nem mondott le a kutyás kiruccanásról, annak hátravan a kullancsirtás. A hólyagférgesség és a kullancs elleni kezelésnek is frissnek, mondhatni naprakésznek kell lennie! Ezt a határátlépés előtt (nem indulás előtt!) minimum 24, maximum 48 órával kell elvégeztetni és igazoltatni. Fontos tudni, hogy kullancs elleni kezelésként a kullancs elleni nyakörvet nem fogadják el! Valamilyen "spot on" készítményt kell alkalmazni.
A fentiekből kitűnik, hogy kölyökkutyák bevitele gyakorlatilag lehetetlen. Tehát érdemes elgondolkodni azon, hogy kitegyük-e kedvencünket a procedúrának vagy bízzuk inkább a nagyira, míg visszatérünk... | |